Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę pacyfikacji wsi Strużki
W niedzielę 8 czerwca 2025 r., odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę pacyfikacji wsi Strużki. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną przy kapliczce przydrożnej Najświętszej Maryi Panny. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii w Niekrasowie, ks. Szymon Brodowski.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wysłuchali przemówień zaproszonych gości. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali.
Następnie uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu pod pomnik upamiętniający ofiary pacyfikacji, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd pomordowanym mieszkańcom Strużek.
W wydarzeniu udział wzięli mieszkańcy Strużek i okolic, a także liczni goście, wśród których znaleźli się: Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, Starosta Staszowski Romuald Zgrzywa, Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Magdalena Marynowska, Członek Zarządu Powiatu Zbigniew Wiącek oraz Radny Powiatu Tomasz Mysłek. Obecny był również Paweł Żołądek z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Zastępca Burmistrza Połańca Jarosław Kądziela, Sekretarz Miasta i Gminy Osiek Dorota Warchałowska, Skarbnik Miasta i Gminy Osiek Małgorzata Oleszek oraz Radni Rady Miejskiej w Osieku. W uroczystości uczestniczyli także dyrektorzy szkół i jednostek podległych, nauczyciele, uczniowie, strażacy oraz poczty sztandarowe szkół.
Obchody te są wyrazem pamięci i hołdu dla ofiar jednej z wielu zbrodni popełnionych przez niemieckiego okupanta na ludności cywilnej podczas II wojny światowej.
3 czerwca 1943 roku niemieckie oddziały żandarmerii przeprowadziły brutalną pacyfikację wsi Strużki na Kielecczyźnie. Był to odwet za pomoc udzieloną żołnierzom podziemia oraz zasadzę przeprowadzoną dzień wcześniej przez oddział „Jędrusiów”, w wyniku której zginął komendant niemieckiego posterunku w Rytwianach oraz jeden z żandarmów. Do wsi wkroczyły kolumny wojskowe z kierunku Osieka i Rytwian. Niemcy mordowali cywilów, podpalali zabudowania i rabowali mienie. Rozstrzeliwano osoby zatrzymane na drogach i polach lub doprowadzano je przed budynek urzędu gminy, gdzie odbywały się egzekucje. W dzień przypadającego wówczas święta Wniebowstąpienia Pańskiego zamordowano 74 mieszkańców Strużek – w tym 33 kobiety, 24 dzieci i 17 mężczyzn.