XXVII nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Osieku
11 maja 2026 roku odbyła się XXVII nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Osieku poświęcona niezwykle ważnemu dla mieszkańców tematowi - strefom zalewowym oraz postępującemu wyludnianiu gminy Osiek. Dyskusja koncentrowała się przede wszystkim na kierunkach dalszych działań i możliwościach wypracowania rozwiązań, które pozwolą zahamować proces wyludniania gminy. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że obecne przepisy i mapy zagrożenia powodziowego mają ogromny wpływ na rozwój gminy, inwestycje oraz decyzje mieszkańców o pozostaniu w gminie Osiek.
Podsumowując debatę, wskazano, że jednym z najważniejszych zadań parlamentarzystów powinno być podjęcie działań legislacyjnych mających realny wpływ na przyszłość mieszkańców i rozwój gminy Osiek. Na wniosek Wicemarszałka Pana Grzegorza Sochy zainicjowano również organizację posiedzenia Komisji Infrastruktury w Sejmie z udziałem ministrów odpowiedzialnych za tworzenie map zagrożenia powodziowego oraz przedstawicieli gmin Osiek, Połaniec, Łoniów oraz Sandomierz.
W sesji uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lucjan Marek Pietrzczyk, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Włosowicz, Grzegorz Socha Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Dariusz Sobczyk, Burmistrz Baranowa Sandomierskiego Marek Mazur oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, merytoryczną dyskusję i zaangażowanie w sprawy ważne dla przyszłości naszej gminy.

