76. rocznica pacyfikacji wsi Strużki

9. czerwca 2019 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Strużki.

3. czerwca 1943 roku hitlerowcy dokonali zbrodni na 74 mieszkańcach Strużek. Wśród zamordowanych większość stanowiły kobiety, dzieci i osoby starsze. Pacyfikacja była odwetem za zastrzelenie przez partyzantów AK „Jędrusie” dwóch żandarmów niemieckich.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych i ich rodzin, którą odprawił proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Niekrasowie, ks. kanonik Stanisław Bastrzyk.

Następnie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali, w poruszającym montażu słowno-muzycznym przypomnieli ten tragiczny dzień sprzed 76 laty.

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: mieszkańcy Strużek i okolic, Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Pan Rafał Łysiak, Starosta Staszowski Pan Józef Żółciak, Radny Powiatowy Pan Zbigniew Wiącek, Sekretarz Miasta i Gminy Osiek Pani Dorota Skotarek, Skarbnik Miasta i Gminy Osiek Pani Hanna Rzepka, Radni Gminy Osiek, członkowie Stowarzyszenia Jędrusie, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

Poczty sztandarowe wystawiły: Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali oraz Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie im. gen. Kazimierza Załęskiego „Bończy”.

Obchody zakończono uroczystym złożeniem kwiatów przed pomnikiem pomordowanych podczas pacyfikacji Strużek, na którym widnieją imiona i nazwiska ofiar.