„NIE nowotworom u dzieci”

Już 26 marca 2024 roku Fundacja Ronalda McDonalda i Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Pan Rafał Łysiak, zapraszają na profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, zamieszkałe na terenie Gminy Osiek. Badania odbędą się w dniu 26.03.2024r) na placu przy przychodni M-GSPZOZ w Osieku. Program badań Fundacji Ronalda McDonalda jest bezpłatny. To IV edycja Akcji „ Nie nowotworom u dzieci” na terenie Miasta i Gminy Osiek.

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu Fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu badania rodzice otrzymują wynik oraz, jeśli jest taka potrzeba, poradę lekarską. Dla wielu dzieci to może być pierwsze takie badanie USG w życiu.

Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda, który w 2005 roku razem z prof. Jerzym R. Kowalczykiem zareagowali na późne diagnozy onkologiczne, tworząc zasady programu badań przesiewowych USG dla najmłodszych, a następnie w 2021 roku położył akcent na kontrolę układu moczowego. Co roku w Polsce diagnozuje się około 1300 przypadków nowotworów u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i wczesna diagnoza dają szansę na natychmiastową reakcję i skuteczne działanie, stąd tak wielkie znaczenie ma dla najmłodszych program bezpłatnych, kompleksowych badań USG, Fundacji Ronalda McDonalda.

Program „NIE nowotworom u dzieci” dociera do miejsca zamieszkania dzieci, aby pomagać tam, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest utrudniony choćby z racji odległości. W ciągu 18 lat radiolodzy dziecięcy na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda przebadali ponad osiemdziesiąt tysięcy dzieci w całej Polsce. Dla wielu z nich diagnoza na pokładzie ambulansu była tą na wagę zdrowia i życia.

Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 50664502 w dniach 18 i 19 marca 2024 w godzinach od 8-15. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badania są bezpłatne dzięki Fundacji Ronalda McDonalda i wspanialej postawie przedstawicieli samorządu Miasta i Gminy Osiek w osobach: Burmistrza, Radnych Rady Miejskiej i Sołtysów, którzy jednogłośnie zdecydowali o sfinansowaniu badań ze swoich diet z tytułu sprawowania funkcji.

Wszystkim zaangażowanym należą się serdeczne podziękowania za jednomyślność , wielkie serce, dobrą wolę  i umożliwienie w ten sposób  dzieciom z terenu Gminy Osiek dostępu do profesjonalnych, profilaktycznych  badań USG. Wsparcie tak szczytnego celu jest powodem do dumy dla lokalnej społeczności, że mają takich Przedstawicieli we władzach samorządowych.

Comments are closed.