Apel o osocze od ozdrowieńców

Wojewódzki Szpital Zespolony wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z apelem do osób, które przechorowały COVID-19 o oddawanie osocza. Osocze osoby, która wyzdrowiała po COVID-19, może uratować życie choremu. Wobec wzrastającej liczby zachorowań dzielenie się tym cennym darem jest szczególnie ważne.

W osoczu osób, które przeszły zakażenie koronawirusem lub zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, znajdują się przeciwciała, wytworzone w odpowiedzi na zakażenie. Dlatego pobranie osocza i przetoczenie go osobom, na początku zachorowania na COVID-19, może wiele pomóc. Przetoczenie osocza z przeciwciałami znacznie przyspiesza reakcję układu odpornościowego i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Kto może oddać osocze?
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Aby oddać osocze należy spełnić następujące wymagania:

  • wiek 18-65 lat,
  • waga co najmniej 50 kg,
  • minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji.

Dodatkowe wymagania w odniesieniu do dawców są takie jak w przypadku wszystkich dawców krwi, m.in.: należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Osocze można oddać tylko w
Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach
ul. Jagiellońskiej 66

godziny rejestracji dawców osocza:

  • od poniedziałku do piątku,
  • w godzinach od 7:00 do 13:00.

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami
tel.:
http://41 335-94-01 lub http://41 335-94-40
lub poprzez e-mail:
sekretariat@rckik-kielce.com.pl

apel-o-krew

Comments are closed.