Uroczystości z okazji 81. rocznicy pacyfikacji wsi Strużki.

9. czerwca 2024 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca pacyfikację wsi Strużki.
3. czerwca 1943 roku hitlerowcy dokonali zbrodni na 74 mieszkańcach Strużek. Wśród zamordowanych większość stanowiły kobiety, dzieci i osoby starsze. Pacyfikacja była odwetem za zastrzelenie przez partyzantów AK „Jędrusie” dwóch żandarmów niemieckich.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji pomordowanych i ich rodzin, którą odprawił proboszcz parafii w Niekrasowie ks. Szymon Brodowski, wspólnie z księdzem kanonikiem seniorem Stanisławem Bastrzykiem.
Następnie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny i Józefa Świątyńskich w Ossali, w poruszającym montażu słowno-muzycznym przypomnieli ten tragiczny dzień sprzed 81 laty. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe.
Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: mieszkańcy Strużek i okolic, Burmistrz Miasta i Gminy Osiek Magdalena Marynowska, Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Osiek Janna Walczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Osieku Piotr Baran, Starosta Staszowski Romuald Zgrzywa, Radny Wojewódzki Marek Strzała, Radni Powiatowi: Tomasz Mysłek i Zbigniew Wiącek, Paweł Żołądek z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Osieku, Fundacji FARMa, dyrektorzy szkół, przedstawiciele straży, nauczyciele i uczniowie.
Obchody zakończono uroczystym złożeniem kwiatów przed pomnikiem pomordowanych podczas pacyfikacji Strużek, na którym widnieją imiona i nazwiska ofiar.
Dziękujemy serdecznie Arturowi Kosowiczowi za piękne zdjęcia z uroczystości.

Comments are closed.