Relacja z bezpłatnych badań w ramach akcji ,,NIE nowotworom u dzieci”

Fundacja Ronalda McDonalda na terenie Miejsko-Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Osieku!

W dniu 28.10.2021 r. do Osieka przyjechał specjalny, mobilny gabinet lekarski Fundacji Ronalda McDonalda, dzięki któremu na terenie M-GSPZOZ Osiek (ul. Wolności 18A) została przeprowadzona akcja – ,,NIE nowotworom u dzieci” w ramach której zbadano najmłodszych mieszkańców Naszej Gminy.

Bezpłatne badania USG zostały przeprowadzone u dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat w celu dokonania dokładnej oceny stanu narządów wewnętrznych jamy brzusznej oraz układu moczowo-płciowego, a także na wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Formuła programu skupia się na badaniach USG jamy brzusznej w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. W akcji wzięło udział 77 dzieci, w tym 35 dziewczynek i 41 chłopców.

– To pierwsza taka akcja profilaktyczna skierowana do dzieci w Naszej Gminie. Widząc ogromne zainteresowanie rodziców, mamy nadzieję, że powtórzymy to za rok – podkreślili Burmistrz Miasta i Gminy Osiek oraz kierownik M-GSPZOZ.

Dziękujemy Gminie Osiek na czele z Panem Burmistrzem Rafałem Łysiakiem oraz M-GSPZOZ Osiek za współsfinansowanie programu badań ,,NIE nowotworom u dzieci”, koordynującej akcją Pani Edycie Mysłek – kierownik M-GSPZOZ Osiek, stronie medycznej, którą zajmowali się lekarze: Paweł Mikrut i Artur Machaj, opiekunowi technicznemu ambulansu Panu Mieczysławowi Mikołajczyk, wolontariuszom: Pani Karolinie Golonka, Panu Jerzemu Mikus i Panu Jakubowi Mysłek, a także wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu.

Należy pokreślić, że profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Od 2005 roku fundacja realizuje program „NIE nowotworom u dzieci”, w ramach którego mobilny ambulans co roku przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów, odwiedzając miasta w całej Polsce. Klinika na kołach pozwala dotrzeć do miejsc, w których dostęp do profilaktyki i lekarzy specjalistów wciąż jest problemem.

Comments are closed.