Wyjazd studyjny do Zakopanego

W dniach 17-19 maja 2019 r. z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku
odbył się wyjazd studyjny do Zakopanego (pow. tatrzański). Wyjazd był częścią projektu „
Wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych poprzez warsztaty szkoleniowe i wyjazd studyjny”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez OSP Osiek w ramach przyznanej dotacji grantowej z Lokalnej Grupy Działania – Dorzecze Wisły. Wartość projektu opiewa na kwotę 49.795,00 złotych i nie angażuje środków finansowych Gminy Osiek.

Plan wyjazdu zakładał przeprowadzenie dwóch spotkań. Pierwsze odbyło się 17 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem. Funkcjonariusze PSP
z radością (jak na Górali przystało) przywitali przybyłych gości z terenu Miasta i Gminy Osiek. Rozpoczynając, przybliżyli historię zakopiańskiej straży oraz zakres swojej ratowniczej działalności. W dalszej części spotkania omówiony został sprzęt używany przez zakopiańskich strażaków do niesienia pomocy w trudnym, górskim terenie.

Niezwykłym przeżyciem okazało się spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska. Była to okazja do poznania historii Kościeliska, zakopiańskiego folkloru oraz góralskich tradycji. Uczestnicy wyjazdu z zaciekawieniem słuchali opowieści gaździn o ich działalności na rzecz lokalnej społeczności, integracji pokoleń
oraz propagowaniu i pielęgnowaniu zwyczajów regionalnych. Spotkanie zostało zwieńczone prawdziwym, góralskim ogniskiem, z którego śpiew podobno było słychać na samym Giewoncie…

Comments are closed.